13 Aralık 2011 Salı

Posted by Tuğba Mutfakta on Salı, Aralık 13, 2011 No comments

MALZEMELER
2 Su bardağı pirinç
250 gr kuşbaşı kuzu eti
1 adet orta boy kuru soğan
1/2 mantar
karabiber,tuz


YAPILIŞI
  1. Pirinçleri kaynamış ve tuzlu suda 15-20 dk.bekletelim.Kuşbaşı doğranmış kuzu etlerini bir tenceye koyalım.üzerine soğuk su koyup ocağa koyalım.Kaynamaya başladığı an, üstünde köpükler oluştuğunda süzgeçe dökelim.Ve bir miktar temiz kaynar suyu üzerinde gezdirelim.ve süzülmeye bırakalım.Tercihen teflon bir tenceyi ısıtalım ve 1 yemek.k.kadar sıvıyağ ekleyelim.yağ kızınca süzülmüş olan kuzu etlerini tencereye koyup ve 1 yemek k.kadar tereyağ ilavesi ile beraber kavuralım.ve yemeklik şekilde doğradığımız soğanları da ekleyip kavuralım.Kavrulunca üzerine 1 çy.bardağı kadar sıcak su ekleyip kapağı kapalı olarak kısık ateşte pişirelim.
  2. Yıkamış olduğumuz mantarları küçük küp şeklinde doğruyoruz.Isıttığımız tercihen teflon tencereye 1yemek.k.sıvıyağ ve 1 t.k.kadar tereyağ koyuyoruz.Ocağın altını harlıya getirip mantarları ekliyoruz.Ve devamlı karıştırarak kavururyoruz.kavrulan mantarları temiz bir tabağa alıyoruz.
  3. ıslatmış olduğumuz pirinçleri 2-3 kez yıkıyoruz ve suyunu süzdürüyoruz.Mantarları kavurduğumuz tencereye 1 yemek kaşığı kadar sıvıyağ koyup pirinçleri tel tel ayrılana kadar kısık ateşte kavuruyoruz.Üstüne kavurduğumuz mantar ve kuzu etlerini ekliyoruz.karabiber ve tuz ekleyip bi karıştıyoruz.ocağı harlıya çevirip pirinçlerin üzerini bir parmak geçecek şekilde su koyuyoruz(ben bardak ölçüsü kullanmıyorum).NOT: Kaşığı dik bir şekilde tencerenin kenarından başlayıp ortasına doğru itin pirinçlerin üstüne çıkacak kadar su yeterli olacaktır.Tencerenin kapağını kapatıp ocağın altını kısıyoruz.Suyunu çekince altını kapatıp demlenmeye bırakıyoruz.VE afiyetle yiyiyoruz.
Categories:

0 yorum: